„Nincs más megoldás, sajnos lépni kell" – közölte honlapunkkal dr. Ambrus József, a Hargita Megyei Mentőszolgálat orvos-igazgatója, hozzátéve, hogy az intézkedés valószínűleg nemcsak a vidéki mentő-alpontokat érinti majd, hanem például a székelyudvarhelyi mentőszolgálatot is. Költségvetésük ugyanis 24 százalékkal csökkent április elsejétől, s ennek arányában számítani lehet az alkalmazottak elbocsátására.
„Konkrétumok még nincsenek, ez a következő néhány héten dől csak el" – tette hozzá Ambrus. Székelyudvarhelyen jelenleg nappal négy autó (mindegyik egy-egy autóvezetővel és mentőasszisztenssel) és egy orvos teljesít szolgálatot, éjjel pedig három autó. Amennyiben leépítés lesz, meghosszabbodik majd a helyszínre érkezési idő, ugyanakkor az is nehezíti a dolgukat, hogy betegeket naponta kell mentővel vinni más városba, s ennek sem tudnak majd maradéktalanul eleget tenni. Elvileg az ún. nappali mentő-alpontok fognak megszűnni, Udvarhelyszéken ilyen pl. a parajdi, de a csíki és a maroshévízi zónában is vannak hasonlók.
A leépítések konkrétumai csak a következő néhány hétben fognak eldőlni, ennyi idő kell ahhoz, hogy a mentőszolgálat vezetői tisztán lássák, hogy a csökkentett költségvetésből hogyan tudnak optimális kereteket teremteni munkájuk ellátásához. Abba viszont belegondolni is szörnyű, hogy a költségcsökkentés, a leépítés következtében esetlegesen emberek halhatnak meg, hiszen néha perceken, másodperceken, a mentő érkezésén múlik egy-egy ember életének megmentése.